Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Staropramen v Praze – příklad ekonomiky padlé na hlavu

1. 07. 2017 15:37:48
Zatímco v mnohých starých členských zemích EU bude zanedlouho základní příjem pro všechny, včetně dětí, vyšší než jsou naše průměrné platy, Česká republika bude mít v budoucnu sotva na důchody.

Vymýšlíme si, jak jsme pracovití a chválíme se. Pravda se záměrně nepíše. Pravda o naší ekonomice. Člověku může tato pravda postupně docházet, když má možnost zvenčí pozorovat, jak určité ekonomické subjekty u nás fungují. Zevnitř to nejde, protože informace se tají, nejspíš proto, že pravda by byla nestravitelná.

Když jsem psala na Ministerstvo financí, abych se dozvěděla, kolik dostává Staropramen na různých dotacích, odepsali, abych se zeptala amerického investora Staropramenu. Na druhý dopis ani neodpověděli. Žádný investor nebude investovat, pokud nemá zajištěno, že si odnese alespoň o něco víc, než investoval.

Otázka je, zda si americký investor Staropramenu může skutečně odnést víc peněz, aniž by poškodil nás, obyvatele České republiky. Staropramen má v Praze výrobu piva drahou. Mají obrovský areál a z okna vidím, že vše chátrá a nejsou peníze. Mají přezaměstnanost. To vidět dobře na tom, že do restaurace v Pivovarské vozí turistické autobusy stovky turistů denně, jen tak, kteří pivo nepijí. Lidé jsou placeni za to, že se věnují zákazníkům, kteří nic nekupují a po turistech ještě uklízejí.

Restaurace není na dobrém místě a nic kromě piva nenabízí. Dá zdravý rozum, že jestli někdo chce na pivo, půjde někam, kde to má blízko a bude to mít tam vždy lepší než v Pivovarské, kde v neútulném prostoru dostane jen pivo.

Nuda personálu restaurace Staropramen, která je propojena se závodem, je tak enormní, že organizují kolem restaurace sekty, které v Pivovarské, kde nic není, jen hluk a smrad z výroby piva, řvou na chodníku prakticky 24 hodin, jakoby měl magickou sílu. Do toho špinavé, turistické autobusy firmy Hopon-hopoff, která má na facebooku ty nejhorší reference, a další čtyřikrát větší špinavé, turistické autobusy vozí denně stovky turistů před restauraci jen tak ze zvyku. Před restaurací se z neznámých důvodů shromažďují i mladiství, kteří si tam nějakou dobu zahulákají a potom je zase špinavé autobusy odvezou.

Pivovarská ulice je ulice třetí třídy, kterou město odmítá uklízet od prachu. Umíte si představit, jak to v ulici vypadá s životním prostředím?

Zatímco v civilizovaném světě vycházejí ve vědeckých časopisech studie a v novinách je publikováno obrovské množství článků na téma udržitelné ekonomiky a životního prostředí, tak v Praze se Staropramen může chovat jako za dob komunismu.

V evropských městech starých členských zemí EU omezují nákladním autům a autobusům vjezd do měst, přitom jejich emisní limity jsou nižší než naše. U nás jezdí špinavé autobusy a další vozidla na diesel, o kterých se píše, že mají na svědomí stovky tisíc úmrtí na znečištěný vzduch ročně, jen tak, všude možně bez omezení po ulicích Prahy. Do Pivovarské vozí oklamané turisty, kteří pivo vůbec nepijí, z dlouhé chvíle.

Staropramen má i obrovský komín, který znečišťuje okolí v chladných měsících a kromě smradu z výroby cítit leckdy v ovzduší i chemikálie. Nevíme, co dýcháme. Staropramen znečišťuje nadmíru také odpadové vody, za co platí i pokutu, jak mi napsal jeden úředník, na kterou si ani nevydělá, dodejme.

Kdyby jim šlo o ekonomiku, kalkulovali by. Výroba musí být racionální a co nejlevnější. V Praze by už dávno nevyráběli. Přezaměstnanost by také netrpěli. Nezabývali by se nesmyslnými, neekonomickými činnostmi, na kterých prodělávají - jako vožení turistů, kteří nepijí pivo, pořádání koncertů nebo dokonce formování band a sekt pochybných individuí kolem restaurace s posláním destabilizovat lokalitu a dělat hluk 24 hodin.

Staropramenu nejde o ekonomiku na prvním místě. Mají přísun peněz, které nedostanou například školy, nemusí si lámat hlavu, co změnit, aby přežili. Jejich zaměstnanci mají i moře času, který využívají na „práci“ s lidmi. Organizují kolem sebe podezřelé destruktivní skupiny, které vyřvávají před restaurací ve dne v noci a špinavé autobusy jim vozí turisty, kteří nepijí pivo, aby zabili čas.

Staropramen v Praze to není žádná zisková ekonomika, právě naopak, doplácíme na ně všichni. Jejich drzost, právě proto, že je kdosi finančně drží, ačkoliv to nemá racionální opodstatnění, nezná meze.

Devastují ještě i záměrně životní prostředí a významně snižují kvalitu života obyvatel v Pivovarské a poškozují naše zdraví. Oblast, kde sídli Staropramen, je i na pražské poměry nadprůměrně znečištěná od dopravních prostředků. Navíc oni ještě zatěžují lokalitu hlukem a smradem z výroby, z které my obyvatelé ulice nemáme vůbec nic a společnost má víc škod než užitku. A neváhají k tomu všemu ještě i zbytečně a nesmyslně vozit turisty do restaurace z nudy, zamořovat úzkou, zaprášenou Pivovarskou jedovatými výfukovými plyny a parkovat zadarmo v ulici, přitom velké parkoviště je jen kolem 100 metrů od restaurace! Přes stovky protestů a dopisů různým institucím Staropramen a restaurace Staropramen v Pivovarské záměrně devastují dál životní prostředí a formují kolem sebe podezřelé bandy, které mají stráž v Pivovarské 24 hodin a příkaz hulákat!

Očekáváte, že to u nás může být lepší, když firmy nemusí kalkulovat racionálně a snažit se o konkurenceschopnost? Přitom o společenské zodpovědnosti našich firem, která se tak moc zdůrazňuje v civilizovaném světě, nemůže být už vůbec řeč.

Nemáme výzkum, který by přinášel ovoce, máme špatné školy. Důvod je omílán kolem dokola, že nejsou peníze. Pro firmy, které mají záporný společenský užitek, jako Staropramen, peníze ovšem jsou. A netrestá je ani policie. Ať si nestěžují tedy na nízké platy. Jestli nevědí, tak jejich němečtí kolegové mají vysoké příjmy proto, že německá ekonomika na rozdíl od naší, funguje. Když bordel, kterým Staropramen zatěžuje okolí, odmítají řešit, podporují jen kategorii firem, kterým stát opakovaně posílá peníze na záchranu, ačkoliv sami pro záchranu nic nedělají, místo toho, aby dostali citelně přidáno například policisté.

Autor: Vladimíra Lokšová | sobota 1.7.2017 15:37 | karma článku: 24.92 | přečteno: 2238x

Další články blogera

Vladimíra Lokšová

Mnohé firmy v Česku dělají víc škod než užitku

Není ekonomika jako ekonomika. Právě proto, že si česká společnost nechce uvědomovat a analyzovat tuto pravdu, jsme v očích všech významných institucí a světa, a také fakticky, stále rozvojová a zaostalá země.

26.5.2017 v 0:39 | Karma článku: 16.30 | Přečteno: 1275 | Diskuse

Vladimíra Lokšová

Mnozí pronajímatelé bytů v Praze lžou a záměrně škodí nájemníkům

Máte nějaké výhrady k pronajatému bytu? Tak se vystěhujte. Pomáháme realitkám ke kšeftům a dělíme se o zisky. Že vás přestěhování bude stát velké peníze? To nás vůbec nebolí.

14.4.2017 v 22:14 | Karma článku: 21.60 | Přečteno: 1725 | Diskuse

Vladimíra Lokšová

Česko je zmanipulovaná džungle

Špioni, manipulátoři a povaleči patří k nejpočetnější skupině v Česku. Drží republiku pohromadě podle představ bohatých a mocných a tak se všichni tváří, jakoby takoví lidé u nás nebyli.

6.4.2017 v 2:32 | Karma článku: 27.27 | Přečteno: 1393 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Petra Matušincová

Řešení problémů v práci aneb jak se z toho nezbláznit

Mnoho mých klientů je nespokojených v současném zaměstnání a vlastně to nemá ani žádný konkrétní důvod. Jedná se o nasčítané maličkosti, které jednoho dne přerostou v neúnosnou míru a vedou k vyhoření. Jak tomu ale předcházet?

24.7.2017 v 22:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 83 | Diskuse

Vladimír Janák

Vyhledávání z mobilu - nový standard.

Průměrný uživatel dnes vyhledává informace na internetu v podstatě denně. Více než 80% z nás tak činí za pomocí mobilu.

24.7.2017 v 20:02 | Karma článku: 5.32 | Přečteno: 132 | Diskuse

Karel Trčálek

Proč už nemůže být líp

Osvícené jsou ty vlády a centrální banky, které udržují ekonomiku v permanentní recesi, protože ekonomika v recesi se nemůže přehřát. Ač na dovolené, nechal jsem se opět inspirovat jistou seriózní paní ekonomkou...

24.7.2017 v 14:58 | Karma článku: 11.64 | Přečteno: 493 | Diskuse

Petr Šindelář

Myšlenkové pochody Bohuslava Sobotky z říše ČSSD (7)

Smějící se premiér měl podle svých poradců přenášet na občany pozitivní energii, aby věděli "jakých úspěchů ČSSD při vládnutí dosáhla". Lidé však jeho úsměvy berou jako výsměch, že opět hloupě naletěli na plané volební sliby...

24.7.2017 v 9:52 | Karma článku: 29.81 | Přečteno: 1013 | Diskuse

Robert Bartyzal

Jak řešit pracovní právo u zahraničních přeprav

V posledních letech se hodně diskutuje (a pokutuje) kolem pracovního práva pro řidiče kamiónů jezdících v západní Evropě. V každém článku se píše sice o "A", ale už v málokterém o "B".

24.7.2017 v 9:13 | Karma článku: 11.13 | Přečteno: 268 | Diskuse
Počet článků 32 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1482

Jsem lektorka angličtiny a němčiny, překladatelka, autorka knihy: „Angličtina ke státní maturitě a přijímačkám na VŠ“.  Moje webové stránky mají adresu: http://www.anglictina-nemcina-VL.cz  a další stránky:  http://www.internet-jazyky.cz.

V roce 2016 jsem úspěšně ukončila bakalářské studium oboru Mezinárodní vztahy a evropská studia na Metropolitní universitě Praha. Sleduji politické a ekonomické dění jak doma, tak v zahraničí, mám špatné osobní zkušenosti s politickými stranami a politiky, setkala jsem se pouze s tím, že proklamují práci pro společnost, ale ve skutečnosti jim jde jenom o vlastní prospěch. Z tohoto důvodu bych chtěla postavit na nohy nové politické hnutí. Hledám slušné a zodpovědné lidi se zájmem o politiku, ekonomii, apod., kteří by se chtěli angažovat. Provozuji webové stránky zaměřené na lidská práva: http://www.law-enforcement-problem.eu/ 

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.